Sokotra już nie Jemeńska?

Podczas gdy Polacy obchodzili Święto Narodowe Trzeciego Maja, Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły „wydzierżawić” wyspę Sokotrę od pogrążonego w chaosie wojny Jemenu.

Jak do tego doszło? Otóż w Jemenie od 2015 roku trwa wojna domowa pomiędzy szyickim ruchem Huti, wspieranym pośrednio przez Iran i kontrolującym zachodnią część kraju wraz ze stolicą Jemenu, Saną, a sunnickimi siłami rządowymi, wspieranymi przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Kuwejt, Jordanię, Maroko i Sudan a także przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz Francję. Oprócz tego na terytorium Jemenu obecne są takie ugrupowania jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie, które korzystają z tego chaosu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie od jakiegoś czasu dokonywały inwestycji infrastrukturalnych na Sokotrze i co się nieoficjalnie mówiło przymierzały do kolonizacji wyspy. I tak, w zamian za obfite wsparcie finansowe i militarne dla sunnickiego rządu Jemenu, teraz zażądano zapłaty… w postaci wyspy. Natychmiast po ogłoszeniu wydzierżawienia Sokotry na 99 lat od Jemenu, mimo protestów rządu Jemenu, siły zbrojne ZEA wylądowały na wyspie, rozpoczynając jej okupację, lub po prostu ją anektując. Społeczność międzynarodowa nie zareagowała jeszcze w żaden zdecydowany sposób i nie zapowiada się, póki co, żeby coś w tej kwestii miało się zmienić.

A na co Emiratom Sokotra? Sokotra wbrew pozorom ma bardzo duży potencjał rozwoju. Można tu wymienić trzy główne płaszczyzny:

  • Geografia po raz pierwszy – Sokotra znajduje się u wejścia do Zatoki Adeńskiej, przez co w przyszłości może stać się ważnym portem handlowym.
  • Geografia po raz drugi – Ze względu na swe położenie na Sokotrze można zbudować tu bazę militarną i port wojskowy, które będą miały strategiczne znaczenie dla regionu, a obecność sił ZEA może być preludium do poszerzania wpływów tego arabskiego państwa w regionie.
  • Rajska Wyspa – Unikalna przyroda Sokotry z pewnością przyciągnie rzesze turystów, o ile rozbudowana zostanie infrastruktura i będzie panowała stabilna sytuacja polityczna, dzięki której będzie bezpiecznie. ZEA już dziś są celem odwiedzin milionów turystów, więc nie będzie to dziwne, jeśli Emiraty postanowią stworzyć kolejny raj dla bogatych obcokrajowców.

Mieszkańcy Sokotry zdają się być podzieleni na zwolenników i przeciwników okupacji, gdyż odbywają się zarówno wiece poparcia jak i protesty. W każdym razie żołnierze zdają się protestami nie przejmować, bo rozwieszają flagi ZEA gdzie popadnie.

Największą zagadką jest to, jak zareaguje opinia międzynarodowa. Czy zaakceptowana zostanie ekspansja terytorialna Emiratów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *