Od przyszłego roku w Rosji będzie drożej

W ostatni wtorek Duma Państwowa, czyli niższa izba parlamentu Rosji przyjęła projekt ustawy o wyższym podatku VAT (rosyjski NDS – Nałog na Dobawlennuju Stoimost’), który od 1 stycznia przyszłego roku będzie wynosił 20%. Ustawę poparła większością Jedna Rosja, reszta frakcji nie była za jej przyjęciem.

Nowy VAT nie obejmie m. in. towarów socjalnych, które będą dalej podlegały ulgom. Produkty takie jak ubrania i przedmioty codziennego użytku dla dzieci, lekarstwa czy produkty rolno-spożywcze nie dotknie podwyżka. Przedłużona zostanie także zerowa lub niższa stawka na międzyregionalne podróże lotnicze na Krym, rosyjski Daleki Wschód i do obwodu kalingradzkiego. Pomimo tego duża część obywateli Rosji jest przeciwna takiemu rozwojowi wydarzeń i powoli wychodzi na ulice protestować, także przeciwko podniesieniu wieku emerytalnemu. Póki co Rosjanie nadal są zaabsorbowani atmosferą mundialu, który niedawno się skończył, ale niebawem prawdopodobnie spokój się zakończy. W sobotę opozycjoniści zapowiedzieli demonstrację na moskiewskim prospekcie Sacharowa. Siergiej Udalcow, przywódca partii Lewy Front, jeden z organizatorów manifestacji zapowiada, że „do Rosji wraca nastrój zimy lat 2011-12”, kiedy to dochodziło do głośnych protestów.

Ministerstwo finansów Rosji argumentuje decyzję przewidywanymi przychodami do budżetu na 2019 rok w kwocie około 633,5 miliarda rubli, a w kolejnych 2 latach zapowiada powiększenie skarbu państwa, co wspomoże programy socjalne, wymagające dotacji w obszarach m.in. służby zdrowia, edukacji i infrastruktury. Jednak będzie to miało odbicie w postaci spowolnienia wzrostu gospodarczego do przewidywanego 1,4% w samym 2019 roku czy płacach realnych (spadek o 1%). Rzecznicy prognozują jednak, że w 2020 roku władze sprawią, że taki stan się długo nie utrzyma i Rosja przyspieszy tempo wzrostu gospodarczego do 2%, a rok później do 3,1% i utrzyma się w granicach tej wartości do przynajmniej 2024 roku.

Wyższy podatek najbardziej zaboli przedsiębiorców zajmujących się nowymi technologiami, takimi jak produkcja maszyn czy budownictwo. Duma jednak zapowiada udogodnienia w zwrotach i kontrolach podatkowych, tak aby zachęcić również potencjalnych inwestorów oraz zatrzymać przynoszących duże wpływy do skarbu państwa przedsiębiorców rosyjskich.

Małgorzata Sobotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *