Nowa agencja ratingowa w budowie, szykuje się polski Moody’s?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Polski Fundusz Rozwoju, Biuro Informacji Kredytowej oraz Instytut Analiz i Ratingu są w trakcie prac nad utworzeniem wspólnej agencji ratingowej. W tym celu została już podpisana przez wszystkie te instytucje wspólna umowa inwestycyjna. Pracę nad tym pomysłem trwają już od jakiegoś czasu, tj od porozumienia z 28 listopada 2017 roku zawartego przez powyższych, a sam prezes GPW Marek Dietl wypowiadał się na ten temat bardzo przychylnie w ubiegłym tygodniu, wskazując m.in. że rejestracja takiego tworu przez ESMA pozwoli uporządkować inwestorom rynek obligacji Catalyst, podpierając się stopniem ryzyka.

Nowa agencja ratingowa będzie miała takie zadania jak oferowanie usług wszystkim przedsiębiorstwom, a przede wszystkim małym i średnim. Ma spełniać funkcję „łatacza dziur” w dostępie do krajowego ratingu, analiz i ocen ryzyka, a także posłuży zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki i poprawie jakości rynków finansowych przez znaczące informowanie inwestorów giełdowych o ryzyku. Taka instytucja da wielu graczom szeroką możliwość poglądową, poprzez przede wszystkim szerszy dostęp do analiz ekonomicznych i ocen ryzyka w segmentach, gdzie do tej pory nie było to czasem możliwe. Początkowo będzie zasilana przez akcjonariat, składający się ze wszystkich instytucji, ale później przewiduje się pełne rozwinięcie agencji pod względem przychodów, umożliwiających samofinansowanie się.

Skąd wziął się pomysł na utworzenie takiej instytucji? To jeden z elementów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, czyli jednej z inicjatyw ze strategii #GPW2022, prezentowanej przez GPW 27 czerwca 2018r. W szerszej perspektywie planowane jest też utworzenie segmentu Prime na rynku Catalyst, gdzie będą notowane obligacje z odpowiednią klasyfikacją ryzyka i ułatwienie bankom dostępu do bezpośrednich transakcji obligacjami korporacyjnymi na tym właśnie rynku.

Utworzona agencja ratingowa zacznie swoją działalność prawdopodobnie za parę miesięcy, na pewno do końca 2018 roku, jak tylko zarejestruje się w ESMA.

Małgorzata Sobotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *