Hisense dostanie 95,42% akcji Gorenje

Ostatni czwartek był znaczący zarówno dla słoweńskiej spółki Gorenje, jak i dla Hisense. Doszło bowiem do oficjalnego przejęcia 24 424 613 akcji Gorenje po cenie 12 euro za akcję, co sprawiło, że firmę, produkującą AGD, wycenia się na około 293 milionów euro i obecnie chińska spółka jest w posiadaniu 95,42% akcji. Oferta została zaakceptowana przez 5165 akcjonariuszy Gorenje (m.in. Panasonic), którzy dysponowali 15 254 871 akcjami, jak podaje komunikat.

Przejęcie zostało uprzedzone komunikatem Gorenje, że spółka dokładnie przeanalizowała oferty potencjalnych parterów i wybrała właśnie Hisense, po uprzednim zaproszeniu do fazy due diligence trzech potencjalnych azjatyckich parterów strategicznych, działających również w branży AGD, którzy kolejno składali oferty nabycia większościowego pakietu akcji.

Hisense zapowiedział, w oświadczeniu po oficjalnym wybraniu, że zachowa “stabilność zarządzania i miejsc pracy” w Gorenje i będzie dążył do długoterminowego rozwoju firmy, której siedziba pozostanie w Velenje. Planuje również zachować nazwę i wszystkie marki firmy. Ponadto przewiduje się powiększenie działu badawczo-rozwojowego przejętej spółki, ponieważ Hisense corocznie inwestuje w ten obszar 5% swoich przychodów. “Planujemy stworzyć wraz z Gorenje znaczące centrum badawczo-rozwojowe i produkcyjne w Europie” – podano w maju w komunikacie.

Małgorzata Sobotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *